fbpx
Cestování,  NEVAŘÍME :-),  Život s dětmi

Za krásami Máchova kraje: Tajuplné procházky a zámek Zákupy.

Také si před odjezdem na dovolenou děláte velké plány kam všude se na místě podíváte? My nikdy nenecháváme nic náhodě. Děláme rodinné porady, sjíždíme internet, při cestách do zahraničí si kupujeme i knižní průvodce. Těšíme se a cestou žijeme už dlouho dopředu.

Nejinak tomu bylo i při našem víkendu u Máchova jezera. Dostali jsme tipy co můžeme v okolí navštívit a k nim jsme přidali i naše „must see“. Některé cíle už byly v polovině listopadu zavřené, a jak jsem psala v minulém článku, na hrady a zámky musíme tento kraj navštívit od dubna do října.

Ani ve zbylých měsících se však nemusíte bát, že budete sedět jako pecky a nic neuvidíte. My jsme měli víkend nabitý i tak.

Co jsme všechno viděli v sobotu?

Naše putování začalo cestou do Brniště. To je od Máchova jezera vzdáleno asi 30 kilometrů. Zvolili jsme cestu přes Jestřebí, kde můžete navštívit zříceninu hradu, který se tyčí nad vesnicí. Nevím jak vy, ale já miluji cesty kamkoliv. Rčení, že „cesta je cíl“, je podle mě naprosto pravdivé. Když jedu neznámou krajinou, tak nerada řídím, protože se ráda kochám a neustále vykřikuji „jééé“ a „povídejte se tam…Neee, ty se nedívej, Majo, ty řídíš“ a „to je krásný barák“, „to je krásná zahrádka“, „jéééé, vidíte ty skály“… No prostě. Cesta do Brniště je krásná, co vám budu 🙂

Brniště je mimo sezonu mrtvá vesnice. Zavřená byla i kavárna Jako doma, do které jsem se moc těšila, prý je fajn. Tak ji zkuste místo mě a napište jak bylo. Nebo víte co, já přijedu znova v létě a dám vám vědět 🙂 Projeďte si kavárenský facebook a bude vám jasné, že ty zákusky tady jsou fakt jako doma. I prostředí. Já prostě miluji tenhle styl kaváren.

Přestávám se rozplývat. Prostě bylo zavřeno. V obci jsme nepotkali ani živáčka a tak jsme se vypravili na procházku. V Brništi je totiž krásná Stezka hastrmanů. Tyhle nápady jsou úžasné a já jsem pro podporovat je všemi deseti. Šest kilometrů dlouhá trasa je určena pro pěší a cyklisty.

Startuje u kostela na návsi, kde je první zastavení a dál vede kolem rybníka Vratislav.

Má vlastní navigaci a 11 tématických zastavení. My jsme šli kus a to s kočárkem se spící Žof a bylo to bezvadná procházka.

Vyšlo nám krásné slunečné počasí, užívali jsme si výhledy do krajiny. Když zastavíte na stanovištích, jsou tam pro vaše větší i menší děti připraveny kvízové otázky. Takže pokud máte dítka, která nebaví chodit „jen tak“, tak je Stezka hastrmanů ideální procházkou. Najdete na ní také dětská hřiště, takže děti se opravdu zabaví ve všech směrech.

A já se prostě můžu donekonečna kochat těmi výhledy…

Z Brniště kousek zpátky, směrem na Zákupy najdete další velkou pecku. Z té jsme byli nadšení snad nejvíce z celého výletu.

Nenápadný plakát vás nasměruje do lesa, kde čeká další procházka, dlouhá 1600 metrů. Podél staré vozové stezky tady vznikla unikátní přírodní galerie plná soch a uměleckých objektů.

Ty tady během roku 2018 a 2019 vytvořili umělci z Čech a Německa. Tohle byla procházka přímo pro nás. Tentokrát bez kočárku, ale pro změnu s nosítkem, jsme se vydali na dlouhou cestu. Říkáte si, 1600 metrů, dlouhá cesta?

V našem podání ano a vsadím se, že tak dopadnete i vy. Je tady celkem 33 zastavení, na kterých najdete díla, u kterých budete žasnou. Sochy vytesané do skály, objekty ze dřeva, drátů, provázků.

Do toho naše „malé“ děti pořád šplhaly na skály a objevovaly přírodní zákoutí. Já jsem pořád fotila. Nádherná procházka.

Co mě úplně uchvátilo (kromě fakt nádherných kamenných soch) byla znovuobjevená kaplička z roku  1810.

Více vám prozradí fotky, které jsme tady pořídili…

Při cestě zpět směr Doksy se určitě nezapomeňte zastavit na zámku Zákupy. Krásný udržovaný habsburský zámek je krásně vyzdobený a má velice bohatě vybavené pokoje. Doporučuji si udělat čas na prohlídku a kromě tří prohlídkových tras, které mapují různá období, navštívit také dětskou trasu. S hračkami, plyšovými medvídky. Prostě paráda nejen pro děti.

V příkopu zámku Zákupy jsme měli štěstí na medvěda brtníka, který tady žije přes dvacet let. V sezoně si určitě nenechte ujít procházku zahradami a parkem, a posezení na hradním nádvoří. Dělají tady super palačinky, moc dobrou kávu.

My jsme si tady užili blažené chvilky klidu, kdy Žofízek usnu v kočárku. Na nádvoří byl mimosezonní klid a my jsme ji odstavili v kočárku stranou a užívali si zaslouženou kávičku.

První díl – Za krásami Máchova kraje: Máchovo jezero a Doksy

Třetí díl – Za krásami Máchova kraje: Fascinující hrady

Zdroj fotografií: kavárna Jako doma, Alena Kolaříková

Celou dovolenou u Máchova jezera s námi zase perfektně odjezdil náš pomocník, kočárek Joolz Geo2.

Všechny aktuální informace nejen o turistice najdete na webu Liberecký kraj – cestou necestou.

Článek vznikl ve spolupráci s Libereckým krajem.