fbpx
Cestování,  NEVAŘÍME :-)

Tunisko plnými doušky 2: První den v Monastiru

DSC_7183

Tunisko nabízí mnoho k vidění i ochutnání.

Už dvakrát jsem měla možnost strávit překrásný týden v Tunisku. Na pozvání tuniského národního úřadu pro cestovní ruch jsme mohli poznávat krásy této země, kterou většina lidí zná pouze jako cíl kvalitní pobytové dovolené. Kromě velice dobře vybavených hotelů s bazény, servisem a vlastními plážemi však nabízí Tunisko velké množství cest za historií a poznáním krásné přírody. Naše cestování probíhalo především na severu Tuniska.

DSC_7142

Většina lidí je zvyklá vyrazit na dovolenou do podobných zemí především v letních měsících. S krásným tropickým létem, které bylo třeba letos u nás, je to celkem zbytečné. Já jsem byla v Tunisku na přelomu května a června. Za sebe mohu tento termín jen doporučit. Stejně jako podzim. Není zde tolik turistů a počasí je ideální jak na koupání, tak na výlety do okolí.

DSC_7209

Co bezpečnost v Tunisku?

Nedlouho potom, co jsem se vrátila ze své poslední cesty do Tuniska, zemí otřásl atentát, při kterém zemřely desítky cizinců. Od té doby se situace v zemi zklidnila a vy zde můžete potkat na každém kroku ozbrojené policisty i vojáky. Hotelové pláže jsou hlídány ochrankou.
Kdo chce strávit opravdu bezpečnou dovolenou, doporučuje se nepohybovat se sám po městě, ale využít třeba výletů větších skupin s průvodcem.

Ceny dovolené v Tunisku jsou nyní poměrně nízké a záleží tedy jen na každém z nás, jestli se do této krásné země vydá.

DSC_7226

Co potřebujete sebou do Tuniska?

Na cestu do této země určitě budete potřebovat pas. Vyměňte si eura, která přímo v Tunisku směníte za dináry. Jeden dinár je v přepočtu zhruba 13 českých korun (poznámka srpen 2018 – dnes koupíte jeden dinár za necelých 9 Kč) a kurz je v celé zemi, na každém místě stejný. Takže si můžete vyměnit na letišti, v obchodě, v recepci na hotelu. Doporučuji měnit si raději menší částky a vícekrát. Dinár se totiž z Tuniska nesmí vyvážet a při zpětné výměně na eura určitě proděláte.

DSC_7828 - kopie

Pojedete-li do Tuniska od června do října, pravděpodobně narazíte na překrásné počasí. Já jsem si omylem zapomněla přibalit něco s dlouhým rukávem, a nakonec jsem nelitovala. I při nočních sedáncích u večeře a sklenky vína bylo příjemně. Stačilo si přehodit přes ramena lehký šátek.

Plavky však zapomenout nesmíte. Ať jedete na pobytovou, nebo poznávací dovolenou, moři se nevyhýbejte. Pláže u hotelů jsou čisté, uklizené, s jemným pískem. Někde můžete při vstupu do moře překračovat pruh chaluh, ale potom je moře opět krásně čisté.

DSC_8118

Ženám doporučuji přibalit si jednu dlouhou sukni a nějaký šátek nebo tričko s delším rukávem. Když se chcete podívat do mešity, tak s odhaleným tělem vás tam nepustí. Do jedné, která se právě opravovala, jsme se chtěli podívat. Mužská část naší výpravy prošla v pohodě, ale já a naše průvodkyně Martina, pracovnice ONTT (Tuniský národní úřad pro cestovní ruch), jsme vejít nemohly. Nakonec se asi přece jen chtěli pochlubit a náš úžasný tuniský řidič domluvil skvělé řešení.

Jeden z místních občanů, který žije v sousedství mešity, nás vzal k sobě domů a půjčil nám šaty, šátky, já jsem na hlavě měla ručník. 🙂 Takto upravené jsme mohly mešitu navštívit.

Muži by si neměli zapomenout dlouhé kalhoty. Ve většině hotelů vás totiž na večeři nepustí v krátkých letních kalhotách.

DSC_7154

Naše putování po Tunisku jsme zahájili příletem do města Monastir. Město leží na pobřeží a má velice výhodnou polohu. Když váš let přistane právě tady, máte to kousek do mnoha krásných hotelů, které jsou vystavěné na dlouhé pláži, která se klikatí až k dalšímu městečku Sousse. Na druhou stranu od Monastiru leží další letovisko – Mahdia. Můžete si tak vybrat z mnoha krásných hotelů, u kterých jsou pozvolné písčité pláže.

DSC_7195

My jsme se ubytovali v lázeňském hotelu Royal Thalassa, přímo v Monastiru, asi pět minut cesty od letiště.

DSC_7227

Tam nás vyzvedl náš řidič, který s námi byl po celou dobu cesty. V Tunisku se kromě arabštiny mluví také tunisky, což je vlastně něco jako arabské nářečí a všichni místní umí velice dobře francouzsky, většinou také slušně anglicky. S řidičem se proto skvěle dorozumívala Martina, která měla za úkol nám celé Tunisko představit. Podařilo se jí to výborně, myslím. Protože já jsem se do této země opravdu zamilovala.

DSC_7166

Náš první hotel byl určitě ten nejkrásnější, jaký jsem kdy viděla. Všechno naleštěné, čisté, světlé. Prostorné pokoje, které byly velikostí jako byt pro menší rodinu, měly krásné velké postele, sedací koutek, mnoho skříní a velice luxusní koupelnu. Každý pokoj měl svou terasu a z pokojů v našem křídle se dalo vyjít přímo k bazénu na terase s výhledem na moře.

DSC_7180

Dokázala bych si představit strávit tady celý týden. Lenošit, občas vyjet na výlet a užít si některou z thalasso terapií. Tyto lázeňské procedury kombinují zázračné vlastnosti mořského bahna, rostlin a vody. Náš hotel se specializuje a nabízí jejich širokou škálu svým klientům.

DSC_7161

My jsme však pouze povečeřeli, ráno sbalili téměř nevybalené kufry, posnídali a přesouvali se dál, směrem na sever.

DSC_7236

A víte, na co si ještě dejte pozor? Když snídáte na terase a jste u stolu sami, nikdy od plného talíře neodcházejte. Na tom mém, mezitím co jsem si šla pro kávu, hodovalo pět ptáčků. 🙂

Do hotelu Royal Thalassa v Monastiru se dostanete třeba s cestovní kanceláří Exim Tours. A nejen tam, do mnoha dalších krásných tuniských destinací.

Krásnou dovolenou přeje Elly.