fbpx
NEVAŘÍME :-),  Ohnutý rožek,  Život s dětmi

Nejlepší dárky pro dětské čtenáře. Aneb Vánoce s knihou.

Já vím, že to nechcete slyšet a že to vypadá skoro jako ti mikuláši a vánoční sušenky, které jsem teď viděla v Lidlu. Nebo jako vánoční dekorace v KIK, které jsem viděla už před měsícem 🙂 Fakt na vás nechci tlačit a strašit vánočními nákupy. Ale zase vím, že spousta lidí to má tak, že dárky pořizují v průběhu roku nebo třeba od konce letních prázdnin. Já jsem v té skupině, že když na něco pěkného narazím, kupuji zhruba od září. Dříve většinou ne.

A tak už pomalu začínám hromadit knížky. Protože ty u nás doma udělají radost téměř všem. To, že i malé Žof čteme už od narození, asi víte. Začali jsme v době, kdy jí asi bylo jedno co čteme, byla ráda, že slyší náš hlas. Teď už má svou krásnou knihovnu, kterou jí vyrobil její brácha z pevného kartonu a z ní si umí vybrat knížku sama. Pak si s ní sedne a listuje. To je tak krásný pohled!!!

Má tam zatím leporela, která nemůže zničit, je totiž ještě trochu „drsná“ a papírové stránky její zájem ne vždycky vydrží. Mezi nejoblíbenější knížky patří ty, které jsem pořídila jako poslední, celkem nedávno.

Jejich autorkou je Gerda Muller a koupila jsem je v boxu pod názvem The Gerda Muller Seasons Gift Collection. Za krásnou cenu, necelou pětistovku je koupíte na Megaknihy.cz. Jak už název napovídá, v boxu najdete čtyři knížky, čtyři roční období.

Knihy jsou bez textu, příjemný menší formát a plné nádherných ilustrací, které Žofi úplně miluje. Listuje si knížkou sama, ale baví ji hlavně když si spolu „čteme“ a povídáme jí co se na obrázcích děje. Po těchto knížkách Žof sahá nejčastěji.

Střídáme se. Buď ukazuje na obrázky Žofie a já jí říkám co tam je. Nebo ukazuju já a Žof pojmenovává tak jak umí, tedy většinou slabiky, zvuky. Je to sranda a vydržíme u toho fakt dlouho. Takže ji to asi baví stejně jako nás.

Podobným tématem – ročními dobami, se zabývají i knížky, které jsem Žof pořídili na doporučení kamarádky Zuzky. Navíc jsem je sehnala v super akci, takže mě celá kolekce vyšla asi tisíc korun. V akci jsou také právě teď, takže neváhejte a nakupujte. Že nevíte co?

Jde o knížky, které vydalo nakladatelství Paseka. Jaro, Léto, Podzim, Zima a také Noc. I tu máme. Novinkou je navíc také kuchařka Děti vaří po celý rok, od stejné autorky. Tu zatím doma nemám, ale určitě taky chci. Čtyři roční období můžete koupit také v menším vydání, Jaro, Léto, Podzim, Zima v kostce. Ideální na cesty, do auta, na výlet. Ty teda taky nemáme, ale asi pořídíme.

Knížky jsou už pro trochu větší děti, protože obrázky jsou hodně podrobné a na každé dvojstraně ve hromada věcí, hromada námětů k povídání. A roční hlavička to ještě nestíhá pobrat. Takže tyhle knihy mám zatím bokem a čekají, až je Žof doroste.

Každopádně, máte-li doma dvou, tříleté dítko, určitě doporučuji. I pro větší, klidně pro předškoláky. Můžete si s nimi povídat o tom, co se v knížce děje, oni sami se pak učí vyjadřovat a vyprávět.

Vzpomínám si, že tenhle styl knížek jsem jako dítě milovala i já.

Poslední pevná knížka, kterou vám chci doporučit a zřejmě jsem o ní už psala, jsou Skřítci z Knihozemě. Autorem a zároveň ilustrátorem je Maciej Szymanowicz.

Knížka je stylem podobná předchozí sérii ročních období. Na jedné straně najdete velké množství malých i větších obrázků a s dětmi si tak u knihy můžete povídat dlouhé hodiny. A nikdy nebude „čtení“ stejné. To na tomhle druhu knížek miluju nejvíce.

Je taky ale také dost textu, takže se dozvíte poměrně dost zajímavostí ze života skřítků. Že jste si mysleli, že skřítci neexistují? Po přečtení téhle knihy na ně určitě uvěříte 🙂 Knížka je veselá a potěší menší i větší čtenáře.

A to jsme se pěkně dostali ke knížkám s papírovými stránkami. Na ty musíme u Žofinky dávat ještě pozor. Nechce je ničit, ale občas zabera tak, že stránka nevydrží. Mám tady pár skvostů, které vám rozhodně chci doporučit.

O dalších knihách z Knihozemě jsem vám psala samostatný článek. Najdete ho tady. Obě knížky si zaslouží místo pod vaším vánočním stromečkem.

První z nich se jmenuje Moře potkalo oblohu. Tahle kniha mě zaujala především krásnými ilustracemi.

A druhá Myšák jménem Julian. U ní mě pro změnu upoutal příběh neobyčejného přátelství.

Další dvě knihy jsou horké novinky z nakladatelství Host Brno.

Klub přátel hub je, jedním slovem, zábava. Milujeme houbaření a Žof jsme začali tahat na houby pár týdnů po jejím narození. Jakou jinou knihu jí pořídit?

Krásné ilustrace kanadské výtvarnice Élise Gravelové doprovází texty té stejné autorky. Provede vás a vaše děti po lese a naučí vás poznávat některé zajímavé houby.

Naučí vás, jak se v lese chovat, které houby jsou chutné a které pro změnu smrtelně jedovaté.

Poslední z dnešní velké hromady knih, které vám chci doporučit je opět z přírody. Tentokrát z parku, namísto z lesa. Jmenuje se Kdo roste v parku a zaujala mě hlavně ilustracemi mé oblíbené Oksany Bula. Autorkou textů je Kateryna Michalicyna, opět nakladatelství Host Brno.

S dětmi se vydáte na procházku parkem. A postupně poznáte všech jedenáct stromů, které v parku rostou. Nesmím zapomenou ještě na jeden, malý semenáček.

Děti se zábavnou formou dozví základní informace o stromech. Krásné ilustrace jsou úžasný bonus navíc.

Vybrali jste si?

Za knihy děkuji nakladatelství Albatrosmedia a Host Brno.