fbpx
Dezerty,  Oslavy,  Recepty,  Vánoce

Medovníkové koule. Last minute cukroví

DSC_4247

Tohle cukroví jsem vloni ochutnala u kamarádky a byla jsem z něj nadšená. Stačí upéct pár nevzhledných placek, rozmixovat je, smíchat s karamelovým Salkem a uválet kuličky. Lehké, že jo?

A hlavně vynikající!

Recept mám od kamarádky, která ho dostala zase od své kamarádky a ta ho našla někde na internetu. Předem se moc omlouvám, že uvádím bez zdroje. Když si u mě najde autor, prosím ozvěte se, ráda vás uvedu jako zdroj 🙂

DSC_4248

Potřebujeme

těsto

  • 500 g hladké mouky
  • 2 vejce
  • 2 lžičky jedlé sody
  • 60 g rozpuštěné Hery máslová příchuť nebo klidně másla
  • 4 lžíce medu
  • 200 g moučkového cukru

krém

  • 1 zkaramelizované Salko
  • 250 g másla

DSC_4243

Jak na zkaramelizované Salko?

Karamelové Salko můžete koupit už hotové v obchodě. Nám doma však nechutná, tak stále karamelizuji doma, podle starého návodu. Zavřenou plechovku Salka dejte do hrnce, zalijte vodou tak, aby byla voda ještě kus nad plechovku. Dejte vařit a vařte 2 až 2,5 hodiny. Během vaření plechovku občas převraťte vzhůru nohama. Podle potřeby můžete přidat i vodu tak, aby byla plechovka pořád ponořená. Až uplyne zvolená doba, vyndejte plechovku z vody a nechejte vychladnout. Poté otevřete a tradááá. Karamelové Salko je na světě.

Mouku smíchejte s jedlou sodou. Přidejte zbylé suroviny na těsto. Vypracujte tuhé, nelepivé těsto. Z něj udělejte placky a vůbec nemusí být hezké. Upečte je v troubě předehřáté na 180 °C, asi 15 minut. Nechejte vychladnout.

Máslo nechejte změknout a promíchejte s karamelizovaným Salkem. Máte hotový krém.

Vychladlé pláty těsta nalámejte a rozmixujte najemno v mixéru. Část si nechejte bokem na obalení kuliček.

Smíchejte krém s drobky a vypracujte hmotu na kuličky. Tu dejte na dvě hodiny do lednice. Kuličky se nám budou lépe tvarovat.

Z hmoty tvarujte kuličky, které obalujte ve zbylých drobcích.

Věřte mi, jedno z nejoblíbenějších cukroví 🙂

Krásné Vánoce přeje Elly.