Voňavý dýňový sirup a dýňové koření. Do kávy, na zmrzlinu a do jiných dezertů
Dýňové koření, známé taky jako pumpkin spice, je známé a oblíbené především v anglicky mluvících zemí. Tady ho přidávají do koláčů, mufinů a jiných podzimních dezertů. U nás tohle koření moc neseženete a já vám proto řeknu, jak ho míchám já. A co teprve sladké latté s dýňovým sirupem. Jo, i na to dojde…
Když jsem brouzdala zahraničními weby a hledala různé dýňové recepty, narážela jsem pořád dokola na surovinu, která je u nás nedostupná. Pumpkin spice – dýňové koření. V zahraničí tuto směs koupíte v obchodech, u nás musíte míchat, drtit, mlet a experimentovat. Ale to je právě na vaření zajímavé a hezké.
Hotové dýňové koření skladujeme v uzavíratelné sklenici a používáme podle receptu nebo podle chuti a momentálního nápadu. Do směsi patří skořice, muškátový oříšek, zázvor, hřebíček. Někdo přidává i nové koření nebo špetku vanilky.
Kam takové koření patří? Třeba do dýňového koláče, cheesecaku, mufinů, lívanců, dýňového pečiva…
Pumpkin spice – dýňové koření
- 2 lžičky mleté skořice
- 1/2 lžičky nastrouhaného muškátového oříšku
- 1/2 lžičky sušeného zázvoru
- 1/4 lžičky mletého hřebíčku
- 1/4 lžičky mleté vanilky
Všechny druhy koření rozemeleme, rozdrtíme a smícháme. Je to rychlé, chutné a dále už jen podle chuti používáme.
A víte, na co je třeba dýňové koření naprosto nutné a výborné? Na výrobu domácího dýňového sirupu. Co potom se sirupem? Voňavé a sladké podzimní pumpkin spice latte – dýňové latté. Ozdobené třeba ještě kopečkem šlehačky a lehce posypané skořicí. Spolu se zapálenou svíčkou a ohněm v krbu je to dokonalá romantika.
Dýňový sirup nejen do kávy
- 2 šálky vody
- 2 šálky třtinového cukru
- 1/4 šálku dýňového pyré
- 3 lžičky dýňového koření
V hrnci přivedeme k varu vodu s cukrem. Stáhneme teplotu a necháme cukr rozpustit. Přidáme dýňové pyré, opět důkladně promícháme, ideálně metličkou. Dochutíme dýňovým kořením, ještě maličko povaříme (asi tak tři minutky) a nalijeme do sklenice.
Necháme vychladnout a skladujeme v lednici.