fbpx
Dezerty,  Jaro,  Recepty,  Sezóna

Velikonoční beránek z piškotového těsta

DSC_4569

Na Velikonoce prostě nesmí chybět na žádném stole. Krásný pocukrovaný beránek. Cukr můžete vyměnit za kabátek z čokolády nebo bílkového sněhu.

Beránek je nejen chutný (když zvolíte ten správný recept), ale taky krásný. Ozdobí jarní stůl a nakonec si na něm celá rodina pěkně smlsne. Jen ho nenechejte moc zaprášit 🙂

Já peču jednoduchého, z piškotového těsta a jen ho pocukruju. Dostane krásnou mašli, která samozřejmě ladí s okolními dekoracemi a dělá nám parádu celé svátky.

Potřebujeme

  • 5 vajec
  • 25 dkg cukru krupice
  • 25 dkg mouky – používám půl napůl polohrubou a hladkou
  • 1 lžíce prášku do pečiva
  • 120 ml slunečnicového oleje

Na začátku pečení si zapneme troubu, kterou nastavíme na 200 °C. Vejce si vcelku vyklepneme do šlehače a vyšleháme do světle žluté, nadýchané pěny. Poté přidáme cukr a dále šleháme asi tři až čtyři minuty. Vlijeme olej a ještě chvíli šleháme.

Mouky a prášek do pečiva promícháme a po částech vmícháme do sladké vaječné směsi. Důkladně promíchanou směs nalijeme do formy na beránka, kterou jsme předtím velice důkladně vymazali olejem, sádlem nebo (jako já) vystříkali olejem ve spreji. Poté vysypeme polohrubou moukou. Dáváme si opravdu záležet, protože i sebemenší místo, které při tomto kroku vynecháme, se nám může pomstít tím, že díky němu beránek nepůjde z formy vyklopit.

Těsto tedy nalijeme do předního beránčího dílu a přiklopíme zadním dílem. Kdo má beránka jednodílného, tak samozřejmě nepřiklápí ničím.

Formu vložíme do trouby a pečeme 15 minut. Snížíme teplotu na 180 °C a dopečeme ještě dalších 30 minut. Zkusíme opatrně odklopit horní díl formy a do beránka zapíchneme špejli, abychom zjistili, zda už je upečený. Špejle by měla vyjít ven neušpiněná od těsta, maximálně s několika drobečky.

Už máme upečeno? Výborně. Vytáhneme formu ven z trouby a zabalíme ji do vlhké utěrky. Necháme ÚPLNĚ vychladnout a dříve se ani nepokoušíme beránka vyklopit. Trvá to asi hodinku, dvě. Poté opatrně vyklopíme.

Krásného beránka pocukrujeme, ozdobíme mašličkou.

Krásné Velikonoce přeje Elly.