fbpx
Dezerty,  Recepty

Valentýna neslavíme! Čokoládový dort pro zamilované

Já si tady pěkně procházím archiv svých food fotografií od roku 2010. Nevím kde jsou ty starší, ale určitě jich není škoda, protože rozhodně nestály za zveřejnění. A postupně tak narážím na recepty, které jsem už zveřejnila někde jinde (většinou na magazínu Žena-in.cz) a plánovala, že je „potom“ šoupnu i na blog. No, nikdy na to nedošlo a teď jsem se rozhodla v tom konečně udělat pořádek.

Dnešní dort si chudák nezasloužil být moc modelkou. Upekla jsem ho z lásky pro svého pana Božského a nebyl čas fotit 🙂 Prostě jsme si tenkrát toho Valentýna asi užili. Abyste to správně pochopili. My Valentýna neslavíme! Nekupujeme si žádné dárečky a tak. Ale i když si říkáme, že to zase nebudeme slavit, tak vždycky dostanu aspoň kytku a on aspoň dort 😀 Nebo nějaké kokino. Nebo si zajdeme na večeři.

Protože víte co si myslím. Že Valentýn je fajn. Třeba pro ty, kdo mají protějšky, které v běžném životě nejsou až tak pozorné. A je fuk, jestli teď myslím chlapy nebo ženské. A ti když jdou takhle po ulici zdobené srdíčky a nápisy SVÁTEK ZAMILOVANÝCH, tak si třeba vzpomenou a nějakou tu kytku nebo bombošku donesou. To je přece hezké, že jo? Ani můj pan Božský není takový, že by mi každý týden donesl kytku a ob týden mě zval na romantickou večeři. Ale já vím, že má úplně jiné, mnohem lepší kvality.

Tak krásný svátek zamilovaných všech. Ať už to slavíte nebo ne… Upečte si můj čoko dort, budete nadšení…

Základní korpus na čokoládový dort

 • vejce (na tento dort forma 26 cm průměr a 6 vajec)
 • horká voda
 • cukr krupice
 • polohrubá mouka
 • 50 g kakaa

Kolik váží vejce ve skořápce (zvažte právě ten počet vajec, která chcete použít), tolik navážíte cukru krupice a tolik polohrubé mouky. Pozor! Na tento kakaový korpus od váhy mouky odečtěte 50 g a místo 50 g mouky dejte kvalitní kakao. Na každé vejce počítejte 2 lžíce horké vody. Šlehejte žloutky s cukrem a vodou. Až pěna zhoustne a cukr se rozpustí, ušlehejte sníh z bílků a střídavě s moukou vmíchávejte do pěny.

Těsto na piškot nalijte do formy na dort, vyložené pečícím papírem. Papír do formy nemačkejte. Ustřihněte kolo přesně podle velikosti dna a pruhy, které přiložíte na boky formy.

Pečte v troubě vyhřáté na 175 °C (horkovzdušnou na 160 °C). Doba pečení závisí na velikosti a výšce korpusu. Většinou je to od 30 až do 50 minut. První půlhodinu určitě neotevírejte troubu, aby těsto nekleslo. Po této době můžete otevřít troubu a vpíchnout špejli do středu korpusu. Po vytažení by měla být čistá.

Korpus nechejte důkladně vychladnout. Až poté prokrojte tolikrát, kolikrát chcete a kolikrát to dovoluje výška korpusu.

Čokoládový krém s mascarpone

 • 200 g kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa
 • 200 g + 200 g smetany ke šlehání
 • 750 g mascarpone
 • cukr moučka podle chuti

200 g smetany si v hrnci přiveďte k varu. Sundejte z plotny a nalámejte do ní čokoládu. Nechejte pět minut stát. Potom rozmíchejte kovovou metličkou. Míchejte tak dlouho, dokud nevznikne hladká čokoládová hmota. Nechejte úplně vychladnout.

Do robota dejte mascarpone, zbylou smetanu a ušlehejte pár minut společně. Po částech přidávejte čokoládovou hmotu. Ochutnejte a podle vlastní chuti doslaďte cukrem.

DOKONČENÍ DORTU

 • nejrůznější ovoce
 • nasekané oříšky
 • 100 g kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa
 • 100 g smetany ke šlehání
 • nutellu, marmeládu na pomazání prokrojených pater

Vychlazený dortový korpus prokrojte kolikrát se vám podaří. Jednotlivé vrstvy namažte nejdříve marmeládou nebo nutellou. Potom přidejte vysokou vrstvou krému. Dort poskládejte.

Smetanu dejte do hrnce a přiveďte k varu. Sundejte z plotny a nalámejte do ní čokoládu. Nechejte pět minut stát. Potom rozmíchejte kovovou metličkou. Míchejte tak dlouho, dokud nevznikne hladká čokoládová hmota. Nechejte trochu vychladnout. Touto čokoládovou polevou polijte celý dort.

Dort ozdobte podle své fantazie. Do tuhnoucí čokoládové polevy usazujte ovoce, na závěr posypejte nasekanými ořechy. Nechejte chladit.

Nějakou fajn láhev s bublinkami? Určitě najdete na Alkohol.cz 🙂

Krásného Valentýna přeje zamilovaná Elly.