Špagety Carbonara – italská klasika
Italské těstoviny jsou jedním z nejgeniálnějších jídel. Jsou jednoduché a naprosto dokonalé.
Miluji na nich tu snadnou a rychlou přípravu, minimum surovin, které musí vždycky být té nejvyšší kvality a naprosto božskou chuť! Jsou dokonalým jídlem na víkend i na všední den. Když jsme cestovali po Toskánsku, tak jsem se jich nemohla nabažit. A bylo mi celkem jedno jestli na nich je maso, skvostná zelenina nebo třeba houby.
Těstoviny jsou prostě nesmrtelné. Nikdy se jich nepřejíte, nikdy nezevšední a můžete je kombinovat s mnoha dalšími surovinami. Pro masožrouty s jakýmkoliv masem, pro milovníky zeleniny s možností nekonečných kombinací. Ale téměř vždy mají jedno společné – chutné jídlo za pár minut.
Carbonara jsou velice známé italské těstoviny. Nejčastěji se pro jejich přípravu používají špagety, ale podle svého vkusu můžete použít i jiné tvary. Podle některých receptů do těstovin patří celá vejce, podle jiných pouze žloutky. Já používám recept velkého odborníka na italskou kuchyni – Antonia Carluccia, a podle něj patří do těstovin celá vejce.
Kdo chce použít recept, ve kterém je pouze žloutek, tak kuk SEM.
Jednou na ně používám špagety, jindy linguine. Na co máme zrovna chuť. Nejoblíbenější jsou u nás samozřejmě domácí těstoviny. Ale nebudu vás tahat za nos, že pokaždé když vařím těstoviny, tak se matlám s těstem. Ne. Naopak, většinou používám těstoviny značky Barilla. Ty si pravidelně nakupujeme na zahraničních cestách. Protože u nás jsou poměrně předražené. Ve Francii nebo Itálii je kupujeme za necelé euro. A jsou fakt dobré.
Sýr používám parmezán (konkrétn Parmigiano Reggiano nebo Grana Padano), ale dá se použít i pecorino, podle vaší chuti. Ani se slaninou to není jednoduché. Podle italského receptu se používá guanciale nebo pancetta. Já se ale nebráním ani krásně voňavé slanině od českého řezníka.
Další nekončené spory se točí kolem smetany. Používat nebo nepoužívat? I tohle se liší v různých receptech. Já si myslím, že trocha smetany neuškodí. Na druhou stranu není potřeba. Krémovitost omáčky docílíte přidáním vody, ve které se vařily špagety.
Potřebujeme
- 1 balení špaget (400 g)
- 150 g slaniny – guanciale, pancetta nebo klasická anglická slanina
- 3 lžíce olivového oleje
- 4 vejce
- 150 g parmezánu nebo pecorina
- čerstvě mletý černý pepř
- sůl
Špagety uvaříme v osolené vodě tak, aby byly „al dente“.
Slaninu nakrájíme na kostičky. V pánvičce rozehřejeme trochu olivového oleje, na který nakrájenou slaninu vsypeme. Opékáme lehce dokřupava. Mezitím si připravíme vejce, která vyklepneme do misky. Přisypeme nastrouhaný sýr. Jen trochu sýra si necháme stranou na ozdobení.
Vejce se sýrem lehce prošleháme a dochutíme čerstvě umletým pepřem. Není potřeba solit nebo jen maličko, protože slaná je jak slanina, tak sýr.
V pánvičce už máme křupavé kousky. Pokud se ze slaniny vypeklo hodně tuku, můžeme ho trochu odlít, ale část určitě v pánvičce nechejte, krásně těstoviny promastí. Uvařené těstoviny scedíme a necháme si asi hrníček vody, ve které se vařily. Těstoviny vsypeme do pánvičky ke slanině a promícháme.
Už mimo plotnu vlijeme vejce se sýrem a promícháme. Pak přilijeme ještě trochu vody z vaření. Zhruba půl hrníčku. Ale přilévejte postupně, dokud nedocílíte krémovité omáčky.
Ihned podáváme, posypané trochou nastrouhaného parmezánu a zelenou petrželkou.
Dobrou chuť přeje Elly.