fbpx
NEVAŘÍME :-),  Ohnutý rožek,  Život s dětmi

Koutek pro malé čtenáře a co do něj

S naší malou Žofi se postupně  začne domácnost opět proměňovat. Hračky už jsme rozdali, některé sklidili na půdu, spolu s dětskými knihami. Teď všechno znova 🙂 Ložnice, která byla jen naše, je napůl dětský pokoj. Postýlka, skříň na oblečení, dětská výzdoba. Další na řadě bude obývák 🙂 Už je to dlouho, co se po něm válely hračky. A teď znova. Hledám inspiraci na internetu a těším se, až po Vánocích, když zmizí stromeček, začnu tvořit nový dětský koutek. Inspiruji se montessori dětskými koutky a líbí se mi spousta nápadů. Hned ten první, který mě nadchnul, jsou montessori police na knihy nebo knihovnička. Měly by být v zorném poli malých dětí a otočeny čelní stranou dopředu. Aby si děti mohly samy vybírat. Obrázek z titulní strany dítě upoutá (nebo ne) a podle toho si vybere knížku.
Zdroj: Pinterest.com
Zdroj: Pinterest.com
V rodině jsme téměř všichni čtenáři a ráda tuhle zálibu budu budovat i v Žofince. Už teď si s ní prohlížíme barevné i černobílé dětské knížky. Specialista je na to můj muž, který u plastové pískací knížky se zvířátky dokáže Žofince vyprávět neuvěřitelné příběhy. Do knihovničky Žofince vytáhnu spoustu knížek po bráchovi a ségře, protože jsem si je všechny schovala. Už jsem z půdy sundala leporela a knížky s krátkými a jednoduchými pohádkami a básničkami. Chystám se samozřejmě na nákup dalších, protože zastávám názor, že knížek doma není nikdy dost. A až budou děti velké, můžou si je rozebrat pro své děti. Takhle mám doma pár pokladů ze svého dětství i já.

Moje dětská knížka číslo jedna?

Jsou to Děti z Bullerbynu. Ale na ty si Žofie ještě pár let počká. Knížka, kterou jsem milovala. Řekla bych, že právě ona stála na začátku mé lásky ke čtení. Přečetla jsem ji snad třicetkrát. Pořád dokola, v průběhu několika let. Dobrodružství tří holek a tří kluků mě fascinovalo. Dnes bych s nadsázkou řekla, že tady jsem se poprvé zamilovala do něčeho severského 🙂 Doma mám své staré vydání, ale i nové, které dostaly mé děti. I teď, když o Dětech z Bullerbynu píši, tak mám chuť zahodit rozečtenou dospěláckou knížku a pustit se do téhle z dětství. Jsem zvědavá, na jaké knížky budou vzpomínat naše děti. Třeba to budou dvě úžasné knížky Arnošta Goldflama, Tatínek není k zahození a Tatínek 002. Ty jsme dětem předčítali před spaním a bavili jsme se u toho úplně všichni. Kouzelné vyprávění.

Co mám v plánu pro Žof

O některých knížkách, které jsem si už vyhlídla, jsem vám psala v předvánočním článku. Další knížky, které mě aktuálně zaujmou, jsem dala do instastories. Až je pořídíme, určitě o nich připravím článek. O projektu Knihozem jsem se tady také  zmiňovala. Kdo miluje knihy a čtení, tak musí být tímto projektem okouzlený. Já tedy jsem. Hlavně teď, když mi doma roste nová čtenářka. Nabídka knížek na našem trhu je obrovská. A ty nejlepší přináší právě Knihozem. Už ten název! Vidím za ním všechna ta dobrodružství, zážitky a krásné příběhy, které nás s Žofi čekají. Zase od začátku. Od čtení před spaním, po její první slůvka, která přečte sama. Nabídku Knihozemě si pěkně v klidu projděte sami. Nemůžete se splést, vyberte si knížku, která vás zaujme. Pro menší děti mě moc zaujala knížka Zvířecí cestovatelé. A pro větší děti jsem doslovala zamilovaná do Mortiny. Příběhu o strašidelné holčičce. Kniha, kterou mám doma opět dvakrát. Jednou v salátovém vydání, ještě po mě a mých sourozencích. A taky jednu novou, co jsem kupovala mým dětem. Nestárnoucí klasika – Polámal se mraveneček. Já ji odrecituji celou zpaměti, jak to máte vy? 🙂 Další milovaná klasika, O veselé mašince Moje neteře, Tánička a Mariánka, milují tyhle moderní princezny. Obě dvě jsou Elsy z Ledového království a vím jistě, že soubor malých knížek Princezna by jim udělal obrovskou radost. Nebo rovnou Moje první knihovnička – Ledové království. Do této knížky jsem se zamilovala při pátrání v knihkupectví. Určitě ji musíme pořídit Žofince. Jmenuje se Co se děje na stromě a podobná je i Co se děje ve včelím úlu a Co se děje v mraveništi. Líbí se mi, že tyhle knížky patří mezi naše oblíbené, u kterých se dá do nekonečně povídat a rozvíjet dětskou i rodičovskou fantazii. Další série, kterou jsem si zamilovala je Objevuj s námi. Děti a rodiče otevírají okénka s úkoly a hledají v knížce. Povídají si a opět je tady obrovský prostor pro fantazii a vymýšlení příběhů. Fousky a ocásky? Parádní kousek! Kdo by ji nemiloval! KU-KU Jen po mně vztáhněte ruku. Kniha mého dětství. Krásné ilustrace a klasická říkadla. Mám ráda knihy s překvapením. Když otevřete okýnko, posunete, odhalíte. Krásnou knihu jsem našla v nakladatelství Svojtka, už pro trochu větší děti než je Žof. Jenže za dozoru dospělých určitě můžou i menší než pětileté a starší, pro které je kniha doporučena. Jmenuje se Příroda a spolu s dětmi se pustíte do prozkoumávání různých zákoutí. Nádherná! Svůj dnešní článek zakončím knihou, do které jsem také zamilovala na první pohled. A to pro její překrásné ilustrace. Jmenuje se Kam se ztratila zvířátka. Je určena opět trochu větším dětem než je Žof, ale také nám nesmí v knihovničce chybět. Krásné čtení nejen s dětmi přeje Elly.