fbpx
NEVAŘÍME :-),  Ohnutý rožek,  Život s dětmi

Knižní Vánoce pro děti? Ty nejkrásnější dárky.

I když už máme dvě velké děti, přesto si píší dopisy Ježíškovi. Nejen papírové, ale posílají mi odkazy na dárky, které by si přály najít pod stromečkem. Dvanáctiletá Tony nečte téměř vůbec a já se ji neustále snažím předkládat knížky, které by ji mohly zaujmout a kdy by se to mohlo zlomit a udělat z ní čtenářku. Snad se to podaří.
Patnáctiletý Pepíno naopak čte pořád. Všude. Miluje hlavně nekonečné ságy o mnoha dílech, kterých už má plnou knihovnu. Chce totiž všechny knížky fyzicky vlastnit. Žádná knihovna, žádná čtečka 🙂 A my se mu snažíme vyjít vstříc a knihy pořizujeme moc rádi. Těší mě, že pro mě recenzuje young adult literaturu, kterou mu nabízím ve spolupráci s nakladatelstvím HOST Brno a Albatrosmedia. Snad jeho nadšení probudí chuť číst i v jeho vrstevnících. A třetí, malá čtenářka, mi snad roste doma v Žofi. Už jsem jí sundala z půdy leporela po dětech, mé oblíbené knížky s pohádkami a básničkami. Jaké knížky bych doporučila vašim dětem na Vánoce? Bude to takový mix, pro děti větší i menší. Knížky, které, podle mého názoru, nesmí letos pod stromečkem chybět.
Jedna z top knih mého dětství. Mám ji doma dokonce dvakrát. Jednou tu svou, z dětství a jednu novou. Dvakrát sedm pohádek. Úžasný František Hrubín a překrásné ilustrace mého milovaného Jiřího Trnky. Prostě skvost.
Máte-li zvídavé děti, které se pořád ptají „a proč?“ nebo i ty větší, které chtějí vědět jak všechno funguje, doporučuji novinku z nakladatelství HOST Brno. Leží přede mnou právě na stole a i já, dospělá, jsem z ní nadšená. Však taky vzadu na knížce najdete doporučení, že by si rodiče měli přečíst tuhle knížku dřív než děti. Jinak vás ve znalostech neurovědy strčí do kapsy. Alenčin sen aneb Jak funguje mozek. Nádherná, hezky ilustrovaná knížka, seznámí děti (a dospělé) s fungováním mozku. Pěkně zábavně a formou příběhu o Alence.
Oksana Bula, ukrajinská výtvarnice, návrhářka šperků, autorka a ilustrátorka dětských knih. Její dvě knihy, Zubr si hledá hnízdo a Medvěd nechce jít spát, mě naprosto okouzlily. Roztomilé, tak trochu jiné, kresby a hezký příběh, pro děti už od tří let. Píši si na seznam knih pro Žofi.
Knihy, nad kterými zůstávám v knihkupectví užasle stát a nepřestane mě bavit v nich listovat, vydává opět mé oblíbené nakladatelství HOST Brno. Určitě už jste se s nimi setkali. Nedokážu se rozhodnout, jestli se mi více líbí Rok v lese nebo Rok na venkově . Obě knížky jsou velká leporela, která mají podpořit fantazii, představivost a zvídavost. 28 stran plných nádherných ilustrací, které znázorňují změny ročních období, chování zvířátek v danou roční dobu, ukazují co se děje na statku. U knížek strávíte mnoho krásných hodin vyprávění a poznávání, s dětmi již od dvou let.
V souvislosti s literaturou pro děti mě v poslední době nadchlo nakladatelství Albatrosmedia a jeho Knihozem. Když si někdo neví rady s tím, jakou knihou udělá radost dětem, může vybírat právě tady. Přiznám se bez mučení, chci všechny knihy, které tady vyšly. Nejvíce se mi líbí kniha Gerda. Příběh malé velryby, která osaměle bloudí oceánem.
https://www.youtube.com/watch?v=lcdtSAiT_Eo
Knihu Valentýnka a narozeniny jsem poprvé  zaregistrovala na profilu mé oblíbené ilustrátorky Ivony Knechtlové. Právě ona tuto krásnou knihu ilustrovala. Zaujala mě na prvního pohled, protože malá Valentýnka jakoby z oka vypadla dceři mé kamarádky Danielce. Tuhle Žofince určitě pořídím.
Jedním z nejlepších autorů mého dětství a puberty, byl Jaroslav Foglar. Většinu jeho knih jsem měla doma po svém tatínkovi a přelouskala jsem je všechny. Několikrát. Nedokážu říct, která se mi líbila méně a která více. Foglar mě prostě bavil.
Do nového vydání díla tohoto skvělého autora se teď pustilo nakladatelství Albatrosmedia. K dostání jsou první dvě knihy a to Hoši od Bobří řeky a Chata v Jezerní kotlině. Mohla bych pokračovat do nekonečna. Článek, který by se nikomu nechtěl číst 🙂 Ale já budu raději pokračovat příště. Doporučím vám nějakou literaturu pro teenagery, young adult neboli jak říkáme našim dětem doma, malí dospělí 🙂 Doporučí mi ji pro vás můj téměř šestnáctiletý syn. Za spolupráci děkuji nakladatelství Albatrosmedia a Host Brno.