fbpx
Hlavní jídla,  Podzim,  Recepty,  Sezóna

Vepřové ragú pomalu dušené s červeným vínem

DSC_2181

Skvěle ochucené kousky měkkého masa, které se vám rozpadá pod vidličkou.

Milujeme ragú. Střídám do něj hovězí a vepřové maso, někdy udělám směs obojího a když mám zvěřinu, tak s chutí použiji třeba srnčí nebo kančí maso. A období zvěřiny nám právě začíná. Když se vám tedy podaří sehnat zvěřinu, máte bod navíc. Ale určitě si v klidu vystačíte i s vepřovým masem. Důležité je doplnit maso kvalitním červeným vínem a oblíbenými bylinkami. Nezní to jako ideální podzimní oběd?

Budu tedy vařit ragú. Rozmyslela jsem se v sobotu odpoledne, že na tohle přesně máme chuť v neděli na oběd. A tak jsme se vypravili do města, že koupíme maso. Bohužel ne u řezníka (dobře mi tak, měla jsem si vzpomenout ráno), ale v supermarketu. Zamířila jsem do Lidlu, svého nejoblíbenějšího, který byl bohužel zavřený kvůli rekonstrukci. A tak jsem se musela spokojit se svým neoblíbeným – s Albertem.

Koupila jsem kus vepřové plece. Zvědavě jsem začala okukovat i krabičky s „mletým masem“. Tedy – na první pohled to vypadalo jako mleté maso. Přišlo mi divné, že název produktu v krabičce byl „výrobek z mletého masa“. Po prostudování složení mi hned došlo proč. Kromě 94 % masa, obsahovala krabička také několik éček, jejichž smysl jako obyčejný smrtelník fakt nechápu. Jedno éčko pro maso pěkně růžové, druhé pro maso alespoň měsíc čerstvé a další proto, aby maso chutnalo jako maso? Myslela jsem, že tohle už si české obchody trochu rozmyslely. Takže kdo kupuje mleté „maso“, pozor na to, co v krabičce s namletým obsahem najdete.

Kdo má doma těžký litinový hrnec, tak v případě ragú vyhrál. Je totiž ten úplně nejlepší. V případě, že nechcete ragú vařit na plotně, můžete ho v litinovém hrnci dát do trouby a pomalu dusit tam. Ideálně asi při 160 °C, dokud není maso úplně měkké. Na nákup litinového hrnce dobré kvality a za dostupnou cenu doporučuji obchod Ikea.

Suroviny

 • 1 kg vepřové plece
 • 3 velké cibule
 • 150 g anglické slaniny
 • 4 stroužky česneku
 • kousek sádla
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř
 • 150 g mrkve
 • 100 g petržele
 • 300 ml kvalitního červeného vína
 • 300 ml masového vývaru
 • 400 g krájených nebo drcených rajčat
 • 100 g parmazánu

DSC_2176

Postup

Maso si nakrájejte na menší kostky. Ideálně co nejvíce stejnoměrné. Nakrájené maso dejte do mísy, osolte, opepřete a pořádně promíchejte. Rozpalte si litinový hrnec, úplně co nejvíce to jde. Hoďte do něj kousek sádla a maso při prudké teplotě opečte ze všech stran. Proč prudkou teplotu? Aby se maso skutečně opékalo a nepustilo šťávu. Potom by se totiž dusilo.

Na pánvičce vedle si opečte společně na kostičky nakrájenou slaninu a hrubší kostky cibule. Ke konci oplékání přidejte rozmáčknutý a nasekaný česnek. Opékejte tak dlouho, až bude slanina lehce křupavá a cibule mírně dohněda.

Do litinového hrnce přidejte k masu obsah pánve, nahrubo nastrouhanou mrkev a petržel. Promíchejte, plotnu zapněte naplno a obsah hrnce zalijte vínem. Míchejte a prudkým varem nechejte bublat pár minut. Jak poznáte, kdy ztlumit teplotu? Podle toho, že z hrnce přestane vycházet lehce nakyslý odér vína a změní se v příjemnou vůni. Můžete také ochutnat. Tekutina v hrnci by měla mít příjemnou chuť, ne nakyslou.

Zároveň se vám poměrně dost vína z hrnce vyvaří, takže vám bude chybět tekutina, ve které se bude maso dlouze dusit. Přidejte tedy vývar. Já používám jakýkoliv vývar, který mám v lednici, většinou hovězí.

Teď je čas ztlumit teplotu, aby směs v hrnci nevařila, ale velice pomalu se dusila. Občas promíchejte a nechejte několik hodin dusit. Doba záleží nejen na teplotě, ale i kvalitě masa a velikosti kostek, na které jste maso nakrájeli. Asi po hodině přidávám do hrnce rajčata, která se nakonec úplně rozvaří, částečně ragú zahustí a dodají mu zajímavou chuť.

Před dokončením ještě přidám čerstvé bylinky – nejčastěji tymián, šalvěj nebo petržel. S bylinkami ještě povařte alespoň pět minut.

Podávejte s oblíbenou přílohou. My jsme použili noky, které připravujeme jednoduše tak, že je opečeme na pánvi.

Na závěr posypejte strouhaným parmazánem.

Dobrou chuť přeje Elly.