fbpx
Dezerty,  Oslavy,  Recepty,  Vánoce

Tartaletky s karamelem a pekanovými ořechy

Miluju tartaletky. Ať jsou plněné čímkoliv, ještě jsem snad neochutnala takové, které by nebyly dobré. Já sama je nejraději plním karamelem, čokoládou, ořechy, malinami, citronovým krémem. Mňam! Tyhle vánoční samozřejmě nemusíte péct jen na Vánoce, ale můžete si je připravit kdykoliv během roku. Recept na ně není složitý a u nás patří rozhodně k tomu nejoblíbenějšímu cukroví. Miluje je hlavně můj manžel.

Potřebujete

těsto
  • 300 g změklé Hery máslová příchuť
  • 200 g cukru moučka
  • 400 g hladké mouky
  • 4 žloutky
  • špetka soli
karamel
  • 3 hrnky cukru krupice
  • 200 g smetany ke šlehání
  • 200 g másla
  • 300 g pekanových ořechů
Těsto na košíčky si připravte den předem. Pěkně se tak uleží v lednici. Všechny suroviny smíchejte v robotu a vypracujte hladké, nelepivé těsto. Podle potřeby můžete přisypat trochu mouky. Pokud bude těsto moc suché, kápněte do něj malinko studené vody. Hotové těsto zabalte do potravinářské folie a dejte do lednice. Na druhý den těsto vytáhněte a vmačkejte do připravených formiček na košíčky. Pečte v troubě vyhřáté na 175 °C, 10 – 15 minut. Podle velikosti košíčků se řídí i čas pečení. Těsto zezlátne, nesmí moc ztmavnout. Košíčky vyklepněte a nechejte vychladnout.
Připravte si karamel. Do velkého hrnce s nepřilnavým povrchem dejte 1 hrnek cukru. Opravdu vybírejte ten největší hrnec, co máte, aby se cukr pálil na velké ploše. Zapněte plotnu a nechejte cukr pomalu rozpouštět. Stačí střední, lehce větší teplota. Nepouštějte plotnu naplno. Karamel by se spálil. Zdá se vám, že cukr tmavne příliš rychle? Uberte teplotu. Až je téměř všechen cukr rozpuštěný a začne tmavnout, promíchejte karamel vařečkou. Není se čeho bát. Některé recepty radí nemíchat, ale raději mějte v karamelu hrudky (které se stejně rozpustí) než mít karamel spálený. Přidejte druhý hrnek. Postup je stejný, jen teď musíte ještě více karamel hlídat. Stejně spotřebujte i třetí hrnek cukru. Když má karamel krásně zlatavou barvu, sundejte hrnec z plotny. Neděste se, máte-li v karamelu menší hrudky. Mimo plotnu dejte do karamelu máslo. Začne to prskat, tak pozor! Promíchejte a vmíchejte smetanu. Vraťte na plotnu a na mírnou teplotu spolu vařte, dokud se nerozpustí případné hrudky. Hotovo? Nechejte chvíli stranou, trochu vychladnout.
Část pekanových ořechů nasekejte, část si nechejte na ozdobu košíčků. Nasekané pekanové ořechy přidejte do karamelu. Lžící plňte připravené košíčky a na každý dejte ořech na ozdobu. Nechejte na chladném místě ztuhnout. Krásné Vánoce přeje Elly a Pečení je radost.