Dětské příkrmy. Kdy začít a jak na to?
Většina rad, které na najdete na internetu nebo mezi dětskými pediatry, mluví o tom, že nekojené děti začínají s příkrmy po ukončeném 4. měsíci, kojené po ukončeném 6. měsíci. Zní to jasně a striktně, ale najdou se i hlasy, které tvrdí, že by se i u kojených dětí mělo začít ukončeným 4. měsícem. To mi tvrdila i má pediatrička.
My jsme začali Žofii podávat jídlo „na lžičku“ těsně před ukončeným 5. měsícem. Důvody jsem napsala v minulém článku. Projevila více než zájem o to, co jíme 🙂 A přesně tohle najdete jako radu, když nevíte kdy s příkrmy začít. Až vaše miminko začne projevovat zájem o to, co jíte vy.
A platí to i naopak. To, že má vaše miminko 6. měsíců a odmítá jíst ze lžičky, stačí mu vaše mateřské mléko a ono přesto pěkně přibývá a roste, nic mu nechybí, není důvod s příkrmy spěchat. Důležité je řídit se vlastním miminkem a vnímat jeho projevy.
Chtěla bych upozornit na to, že dnešní článek není článkem odborníka na dětskou výživu. Sepsala jsem pouze to, co mě samotnou zajímalo, co jsem si vyhledala na internetu, zjistila od naší pediatričky a od maminek, které mají zavádění příkrmů za sebou v nedávné době (ne jako já před 16 lety 😀 )
Jak už jsem zmínila, začít můžete když
- se miminko natahuje po vašem jídle/pití
- pomlaskává, když jíte
- špatně prospívá (tady se poraďte se svým pediatrem)
Zpočátku to s množstvím nové stravy nepřehánějte. Miminko se teprve učí, že má v puse něco jiného než je mléko. Příkrm má jinou chuť, jinou konzistenci a podává se lžičkou. To je spousta změn a každému dítěti trvá jinak dlouhou dobu, než si zvykne. Kdybych brala jako příklad naši Žof, tak ta se otrkala dost rychle. Po pár dnech posouvala jídlo v puse jako zkušený jedlík, jen občas se stalo, že trochu jídla uteklo z pusy ven.
Kdy miminko krmit?
Miminko krmte ideálně ve stejný čas, v době oběda. Zpočátku ho po krmení ještě nakojte, ta trocha příkrmu mu určitě nepostačí. Postupně zvyšujte množství pevné stravy. Ale kojení zůstává pro miminko dále hlavním zdrojem jeho výživy.
Nám vycházelo krmení úplně krásně po dopoledním spánku, kolem dvanácti hodin. Žofie se budí hladová, „oběd“ zblajzne s chutí a raz dva. Lépe se samozřejmě „domluvíte“ s miminkem vyspaným a dobře naladěným.
Kde miminko krmit?
Půlroční miminka většinou ještě nesedí. Asi se najdou vyjímky, ale já tedy takové neznám. My Žofii krmíme v Listu (Nuna Leaf – lehátko) nebo ve vysoké židličce, která jde polohovat do pololeže. Sedátko, lehátko může nahradit také autosedačka.
Rituál krmení je vždycky stejný. Žof se probudí, už má téměř hotové jídlo. Usadíme ji do židličky/lehátka, nasadíme bryndáček a ona už ví, co bude 🙂 Těší se!
Jak připravovat jídlo?
Miminka nemají v půl roce zuby. Tedy opět, většinou. Které miminko je má, stejně s nimi nic moc nepokouše. Podáváme tedy kašovitou stravu, tepelně upravenou. Najemno nastrouhanou, namačkanou, rozmixovanou. Když dáváte na svačinu třeba banán, tak se krásně naškrabe lžičkou. Jídlo, které tepelně zpracovávám, mixuji dohladka. Když jsem pátrala po tom, jak na příkrmy, našla jsem metodu Baby Led Weaning. V tomhle případě se dětem strava nemixuje a když zadáte do googlu tohle heslo, vyjedou vám bližší informace. Mě tenhle styl neoslovil (asi se moc bojím, že se mi Žof udusí mrkví), ale určitě má spoustu příznivců.
Na přípravu příkrmů mám perfektního pomocníka, který mi ušetří moc práce. Je to výkonný mixér Tefal Ultrablend Cook. Jak napovídá název, nejen mixuje, ale taky vaří. Postupuji tak, že si připravím brambory, teď už i zeleninu. Oloupu, nakrájím na kostičky a hodím do nádoby mixéru. Doliji vodou, přiměřeně. Používáním jsem si zvykla odhadnout množství. Zapnu jedno jediné tlačítko a obsah se začne vařit, následně se rozmixuje. Trvá to půl hodiny. A já mám hotové jídlo na několik dní. Protože ho naliji do tvořítka na led od Tescomy a zamrazím. Pak už jen vytahuji kostičky jídla, zvlášť mám třeba mrkev s bramborem, zvlášť batát, atd. A už to Žofince namixuji jak se mi zrovna chce.
Nádobí pro děti
My jsme Žofince při nakupování základní výbavičky koupili krásnou sadu bambusového nádobí Zopa Elephant a dva dřevěné talíře ve tvaru kočky a zajíce. Ještě teď pokukuji po jídelním setu od Liewood. Ale to si počkám, až bude jíst trochu více a častěji 🙂
Samozřejmostí je sada bryndáčků. To musí být. Protože, i když Žof jí opravdu krásně, kolem jídla malých dětí je prostě svinčík. A nikdo nechce převlékat děti po každém jídle. I když se tomu občas nevyhnete ani s bryndáčkem. Bryndákovou výbavu máme z Lidlu, opět mám zálusk ještě na tenhle bryndák, až bude Žof větší. A ještě se mi líbí tenhle 😀
Jak dítě krmit?
U nás to šlo tak nějak samo. Žof už se chvíli natahovala po našem jídle a bedlivě nás pozorovala, když jsme jedli. Tak si to asi nakoukala 😀 Když tedy usadíte dítko, vyzbrojené bryndákem, do lehátka/židličky, připravte si do misky jídlo. K tomu samozřejmě lžičku. Jídlo by nemělo být ani horké, ani studené. Příjemně teplé.
Žof nás bedlivě pozoruje od té chvíle, co začneme na lžičku nabírat první sousta. Je nutné si uvědomit, že doposud dítě pouze sálo mléko a neví co se lžičkou dělat. Vložte mu ji tedy do pusy a lehce zatlačte na jazyk. Zpočátku půjde spousta jídla ven z pusy. Bude to chvíli trvat, než se dítě naučí jídlo v puse zpracovat. Buďte trpěliví.
Je důležité dítě při krmení povzbuzovat a chválit. Není to úžasné? Před pár měsíci to bylo takové zvířátko a dnes je to šikula, co jí lžičkou 🙂 Krmení příliš neprotahujte, když se dítěti nechce, dokrmte ho mlékem a druhý den zkoušejte znova. Zdá se vám, že mu některá potravina nechutná? Nevadí. Zkuste jinou a k té neoblíbené se po čase vraťte. Kombinujte různé druhy zeleniny, přidávejte trochu olivového oleje.
Pozorujte dítě, které krmíte. Na naší Žof naprosto přesně poznáme, kdy má dost. Přestane nadšeně otevírat pusinku na každou lžičku a začne se zajímat o všechno ostatní, než o jídlo. To je okamžik, kdy přestaneme krmit. I když není ještě snědeno vše, co jsme jí nachystali do misky.
Čím začít? Jaká jídla dětem připravovat? Tak to zase v příštím článku.
Elly