fbpx
Dezerty,  Jedlé dárky,  Pečivo,  Vánoce

Maminčina vánočka – ta nejlepší…

Vánočka je neskutečně jednoduché pečivo. A ta podle maminčina receptu je nejlepší…

Dříve jsem těsto zadělávala v domácí pekárně, později v robotu a dnes v Thermomixu. Hlavní účel splní všechny tři – ušetří práci. Ale kdo nemá ani jeden z přístrojů, může těsto v pohodě zadělat ručně.

Domácí vánočka voní po poctivých surovinách – po másle, mléce a domácích vajíčkách. Přidávám do ní pro vůni a chuť vanilku a citronovou kůru i šťávu.
Naopak, kvůli svým nimravým dětem jsem musela vynechat hrozinky, a to mě celkem mrzí. Jenže se mi nechce jim je z toho vyhrabávat. Takže dnešní vánočka je čistá, tak jak ji mají rády mé děti. Vy si přidejte mandle, oříšky, hrozinky (nejlépe předem namočené v rumu). Vánočka pak bude ještě dokonalejší.

S motáním vánočky se nijak nepářu. Rozdělím těsto na pět stejných dílů, ze kterých připravím hady. Spodní patro je klasický cop ze tří, horní jsou jen zbylí dva hadi zamotaní do sebe. Poslední tři roky plete vánočku pan Božský, umí ji najednou z více pramenů. Má narozdíl ode mě logické myšlení.

Potřebujete

  • 250 ml vlažného mléka
  • 125 g másla (v pohodě můžete použít i máslovou Heru)
  • 100 g cukru moučka
  • 2 vejce
  • 250 g hladké mouky
  • 400 g polohrubé mouky
  • špetka soli
  • 1 a 1/2 lžičky sušeného droždí nebo půl kostky čerstvého
  • hrozinky, mandle, oříšky

Všechny suroviny, kromě mandlí, oříšků a hrozinek dáme do domácí pekárny v pořadí, ve kterém jsou napsány. Mléko předtím lehce ohřejeme a můžeme do něj dát i na kousky nakrájené máslo. Jednou jsem místo bílého cukru zkusila použít jemný třtinový a vánočka byla ještě lepší!

Zvolíme program TĚSTO a necháme si zamíchat a vykynout. Nebo použijeme robot, já zvolím program těsto v Thermomixu.

Kdo pekárnu nemá, zvolí klasický postup a zadělá si těsto ručně, nechá vykynout a poté pracuje stejně jako vlastníci domácí pekárny. Používáme-li čerstvé droždí, připravíme si nejdříve kvásek z vlažného mléka a trochy cukru, do kterého rozdrobíme droždí a počkáme a se nám na povrchu dělají bublinky.

Těsto, které zaděláváme ručně, necháme nejméně hodinu kynout. Těsto zadělávané v pekárně kyne také zhruba hodinu.

Poté se pustíme do copů. Upleteme vánočku jak jsme zvyklí a jak to dokážeme aniž bychom se do ní sami zapletli. Vánočku pletu přímo na plechu vyloženém pečícím papírem. Upletenou vánočku přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout další hodinu.

DSC_2134

Po hodince kynutí můžeme vánočku pro jistotu spíchnout špejlemi. Je to jistota, nic nás to nestojí a vánočka krásně drží tvar. Někdo vánočku potírá pouze bílkem, jiný žloutkem a já celým vejcem. Poté ji posypu mandlovými lupínky a šup s ní do trouby.

Trouba je vyhřátá naplno, což je u mě 240 °C. Při vysoké teplotě pečeme 5 minut a ztlumíme teplotu na 170 – 180 °C. Při této teplotě dopékáme vánočku půl hodinky. Máte-li pocit, že se vám shora připaluje, stačí přikrýt alobalem.

Tu správnou chvíli, kdy vánočku vytáhnout z trouby poznáte podle vpichu špejle, která musí vyjít ven čistá, neolepená těstem.

A víte, co si k vánočce dejte? Teplé sladké kakao. 🙂

Jedna fakt historická fotka…

vanocka2

Krásné sváteční pečení přeje Elly.