Francouzská bramborovo pórková polévka

DSC_2560

Polévky. Jídlo, bez kterého si neumím představit studené měsíce. A ty krémové milujeme nejvíce.

Zkouším pořád nové a klidně i téměř neskutečné kombinace. Ale i tradiční. Třeba známou francouzskou…

Kniha z nakladatelství Jota, podle které jsem polévku vařila, je naprosto skvělá. Julia Childová – Umění francouzské kuchyně. Kniha bez jediné fotky, ale vůbec to nevadí…

Jak se píše hned na úvodní stránce, jde o světoznámou bibli kulinářského umění, základní příručku všech milovníků francouzské kuchyně. První vydání vzniklo na konci padesátých let. Od té doby se toho v kuchyni mnoho změnilo (ale ty zásadní věci zůstaly stejné). Proto byla kniha přepracována, s přihlédnutím na možnost použití kuchyňských robotů a dalšího kuchyňského vybavení, které usnadní naši práci.

Změnila se také práce s některými surovinami. Upozornění na změny však najdete přímo v knize, není nutné se o nich dlouho rozepisovat.

První recept, který jsem z kuchařky vyzkoušela, byl na kohouta na víně. Dělávala jsem ho maličko jinak, takže jsem zkusila postup podle Julie Child. A byl snad ještě lepší!

Hned potom jsem uvařila celé rodině bramborovou polévku s pórkem a smetanou. Ani jedno z mých dětí nemá rádo pórek. Ani jedno z mých dětí nenechalo na talíři zbytky. Ještě si přidali. To stojí za zkoušku, ne?

Celá kuchařská knížka je opravdu nabitá výbornými recepty, a nejen jimi. Milovníky francouzské kuchyně zaujmou nejrůznější texty o surovinách, tipy do kuchyně, popisy nejrůznějších kuchařských postupů. Je to opravdová učebnice francouzské kuchyně.

Jediné, co maličko postrádám (a nejsou to opravdu obrázky), jsou látkové záložky. Ty jsem zvyklá v kuchařkách hojně využívat, a čím více, tím lépe. Takže už teď mám v knize plno papírků a lístečků s tipy, co budu vařit a péct příště…

Potřebujeme

  • 450 g oloupaných brambor
  • 450 g pórku
  • 2 litry vody nebo kuřecího vývaru
  • 1 lžíce soli
  • 6 lžic smetany ke šlehání

DSC_2558

Brambory nakrájíme na plátky nebo na kostky. Pórek nakrájíme natenko (včetně zelené části). Dáme společně do hrnce a zalijeme vodou nebo vývarem, dochutíme solí. Vaříme doměkka, asi 40 až 50 minut.

Zeleninu v polévce rozmixujeme dohladka a ještě podle potřeby dochutíme solí. Vmícháme smetanu pro zjemnění.

Servírujeme posypané nasekanou zelenou petrželkou nebo, jako my, křupavými krutony.

Dobrou chuť přeje Elly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.